انتشار مقاله دانش‌آموخته دانشگاه تهران در مجله Scientific Reports-Nature

۲۱ مهر ۱۴۰۰ | ۱۸:۳۰ کد : ۲۲۲۵۶ اخبار
تعداد بازدید:۴۷۴
دفتر ارتباط با دانش‌آموختگان دانشگاه تهران: مقاله دانش‌آموخته دانشگاه تهران با عنوان «تحلیل راهبردهای بلندمدت کشورهای ساکن در حوضه‌های رودخانه‌های فرامرزی» در مجله Scientific Reports-Nature منتشر شد.

مقاله فهیمه میرزایی ندوشن، دانش‌آموخته مقطع دکتری گروه مهندسی آبیاری و آبادانی و همکاران به سرپرستی دکتر امید بزرگ حداد، استاد دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران با عنوان تحلیل راهبردهای بلندمدت کشورهای ساکن در حوضه‌های رودخانه‌های فرامرزی" Analysis of long-term strategies of riparian countries in transboundary river basins" در مجله Scientific Reports-Nature منتشر شد.

در این مقاله، به کمک مفهوم نظریه بازی تکاملی فرآیند تصمیم‌گیری‌های سه کشور ساکن در یک حوضه رودخانه فرامرزی (یک کشور بالادست و دو کشور پایین دست) طی زمان بررسی شد. همه ترکیب‌های راهبردهای سه کشور و منافع و هزینه‌های هر کشور تحت آن راهبردها در نظر گرفته شدند و احتمال همکاری یا عدم همکاری هر کشور با توجه به این منافع و هزینه‌ها مورد بررسی قرار گرفتند. مدل بازی تکاملی راهکاری نو در علم منابع آب برای شناخت مراحل تصمیم‌گیری و رفتار کشورها در تعامل با یکدیگر است و برای شبیه‌سازی تعامل بین کشورهای واقع در یک حوضه فرامرزی بسیار کاربردی است.

با این مدل می‌توان اثر هر یک از مؤلفه‌های منافع و هزینه‌های مربوط به تعاملات بین‌المللی یک حوضه آبریز فرامرزی را بر نتیجه نهایی تعاملات و راهبردهای پایدار مسأله مشخص کرد و با توجه به مؤلفه‌های مؤثر در مسأله به مدیریت این نوع حوضه‌ها پرداخت. نتایج این پژوهش نشان داد که برای رسیدن به مجموعه راهبردهای همکاری هر سه کشور به‌صورت پایدار لازم است، منافع بالقوه دریافتی کشور بالادست حاصل از انتخاب راهبرد همکاری توسط این کشور از منافع حاصل از برداشت حداکثری کشور بالادست از آب رودخانه تحت انتخاب راهبرد عدم همکاری این کشور بیشتر باشد.

لینک مشاهده مقاله:

https://www.nature.com/articles/s41598-021-99655-5.pdf

 

کد تحریریه : ۱۰۰/۱۰۱/۱۱۵

کلید واژه ها: رودخانه مقاله دانش‌آموختگان


( ۱ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.