افتخاری توسط دانش‌آموختۀ دانشگاه تهران:

انتشار مقاله دانش‌آموخته دانشگاه تهران در مجله Scientific Reports-Nature

۲۷ مهر ۱۴۰۰ | ۱۴:۴۷ کد : ۲۲۵۸۷ اخبار
تعداد بازدید:۵۵۴
دفتر ارتباط با دانش‌آموختگان دانشگاه تهران: مقاله دانش‌آموخته دانشگاه تهران با عنوان «بررسی عدم قطعیت ورودی‌های مدل در شبیه‌سازی دمایی آب رودخانه» در مجله Scientific Reports-Nature منتشر شد.

مقاله مهندس بابک عبدی، دانش‌آموخته مقطع کارشناسی ارشد گروه مهندسی آبیاری و آبادانی و همکاران به سرپرستی دکتر امید بزرگ حداد ، استاد دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران با عنوان بررسی عدم قطعیت ورودی‌های مدل در شبیه‌سازی دمایی آب رودخانه "Uncertainty analysis of model inputs in riverine water temperature simulations" در مجله Scientific Reports-Nature منتشر شد.

در این مقاله به بررسی عدم قطعیت ورودی‌های مؤثر بر دمای آب رودخانه با استفاده از الگوریتم بررسی عدم قطعیت پرداخته شده است. بررسی عدم قطعیت ورودی‌های مدل و در نتیجه برآورد حساسیت مدل به هر کدام از این ورودی‌ها تأثیر بسیار مهمی در بهبود کارایی مدل شبیه‌ساز و کاهش هزینه‌های نمونه‌برداری دارد. تغییرات دمایی رودخانه براساس مدل شبیه‌ساز HFLUX صورت گرفته است که تغییرات دمایی رودخانه را براساس تغییرات زمانی-مکانی برآورد می‌کند. برای بررسی عدم قطعیت ورودی‌های این مدل از الگوریتم SCEM-UA که جزو الگوریتم‌های زنجیره مونت کارلو مارکف (MCMC) می‌باشد، استفاده شده است. در این مطالعه از میان ورودی‌های انتخاب شده برای ارزیابی، حساسیت ورودی دبی بیشتر از سایر ورودی‌ها برآورد شده است که این نشان از نیاز به صرف وقت، انرژی و هزینه بیشتر برای نمونه‌برداری این الگوریتم دارد. از طرف دیگر این الگوریتم، حساسیت ورودی عمق رودخانه را کمتر از سایر ورودی‌ها برآورد کرده است.
همچنین در این مطالعه کارایی الگوریتم SECM-UA در ارزیابی عدم قطعیت ورودی‌های مدل HFLUX مورد بررسی قرار گرفته است. بر این اساس با مقایسه داده‌های مشاهداتی و برآورد شده توسط الگوریتم SECM-UA خطای برآورد این الگوریتم مقدار ناچیزی است که نشان از کارایی مناسب این الگوریتم دارد.

برای مشاهده مقاله به آدرس https://www.nature.com/articles/s41598-021-99371-0.pdf مراجعه شود.

کد تحریریه : ۱۰۰/۱۰۱/۱۰۲

کلید واژه ها: مقاله دانش‌آموختگان


( ۳ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.