«روزشمار تاریخ قاجاریه» نوشته دانش‌آموختهٔ دانشگاه تهران منتشر شد.

۰۳ آذر ۱۴۰۰ | ۰۹:۵۷ کد : ۲۳۸۶۱ اخبار
تعداد بازدید:۱۸
دفتر ارتباط با دانش‌آموختگان دانشگاه تهران: «روزشمار تاریخ قاجاریه» نوشته دکتر غلامحسین زرگری‌نژاد، دانش‌آموختهٔ دانشگاه تهران، منتشر شد.

به گزارش ایسنا، این کتاب با طراحی و ویراست جدید و افزایش برخی از رکوردهای تاریخی در ۱۰۰۰ صفحه با قطع رحلی، در انتشارات سروش وارد بازار نشر شده است.

در معرفی ناشر از این کتاب آمده است: این اثر روایتی مستند و پژوهشی از تمام رویدادهایی است که با دودمان قاجار مرتبط است؛ از این‌رو کتاب «روزشمار تاریخ قاجاریه» منبعی مهم برای پژوهشگران و علاقه‌مندان به تاریخ معاصر ایران به شمار می‌رود. محتوای مجموعه حاضر را تمام رخدادهای زمانمند و قابل دسترس تاریخ قاجاریه و تحولات سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و روابط خارجی ایران در فاصله درگذشت کریم‏خان زند تا انقراض سلسله قاجاریه، همراه با نگاهی کلی به مهم‌ترین حوادث ایران از سقوط اصفهان تا فروپاشی زندیه که خود حکم زمینه تاریخی بحث به شمار می‌‏رود، تشکیل داده است.

جلد اول این کتاب از تولد فتحعلی‌خان تا قتل آغا محمدخان را در بر می‌گیرد و تمام جزئیات وقایع دوره قاجاریه در قالب روزشمار تاریخی ارائه شده است.

غلامحسین زرگری‌نژاد (متولد ۱۳۲۹) دانش‌آموخته تاریخ و استاد بازنشسته گروه تاریخ دانشگاه تهران، مصحح و مؤلف آثار متعدد تاریخی است. او تحصیلات عالی خود را در دانشگاه تهران آغاز کرد و در سال ۱۳۵۷ در رشته تاریخ در مقطع کارشناسی فارغ‌التحصیل شد. پس از انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه‌ها به وزارت آموزش و پرورش رفت و بلافاصله پس از بازگشایی مجدد دانشگاه‌ها، تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد تاریخ در دانشگاه تهران پی گرفت. سپس به وزارت خارجه رفت و تا اواخر دهه ۶۰ به‌عنوان استاد در دانشکده روابط بین‌الملل وزارت خارجه مشغول به تدریس شد. او در سال ۱۳۷۳ از رساله دکتری خود با عنوان «تحول و تطور اندیشه سیاسی در عصر قاجار» دفاع کرد و هم‌زمان به تدریس در گروه تاریخ دانشگاه تهران مشغول شد. او نهایتاً در سال ۱۳۸۸ با درجه استادتمامی و در سن ۵۹ سالگی بازنشسته شد.

دکتر زرگری‌نژاد در دو زمینه تاریخی به تألیف مبادرت ورزیده و آثاری را در دو حوزه تاریخ ایران و تاریخ اسلام نگاشته است.

کد تحریریه : ۱۰۰/۱۰۱/۱۱۵


نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.