اولین نمونه بومی دستگاه تشخیص صحیح شستشو و ضدعفونی دست بر پایه الگوریتم‌های یادگیری عمیق ساخته شد.

۰۴ آذر ۱۴۰۰ | ۱۱:۳۳ کد : ۲۳۸۷۱ اخبار
تعداد بازدید:۱۳
دفتر ارتباط با دانش‌آموختگان دانشگاه تهران: اولین نمونه بومی دستگاه تشخیص صحیح شستشو و ضدعفونی دست بر پایه الگوریتم‌های یادگیری عمیق ساخته شد.

 

‌‌‌‌‌‌‌به گزارش دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر، اولین نمونه بومی دستگاه تشخیص صحیح شستشو و ضدعفونی دست بر پایه الگوریتم‌های یادگیری عمیق ساخته شد.

ضد عفونی دست یکی از راه‌های مهم و مطمئن در پیشگیری از انتقال میکروب‌ها، باکتری‌ها و ویروس هاست که با شیوع بیماری کرونا بیش از پیش حائز اهمیت شده و مورد توجه همگان قرار گرفته است. در همین راستا سازمان بهداشت جهانی دستورالعمل خاصی برای شستشو و ضدعفونی صحیح دست ارائه داده است.

با عنایت به این موضوع، آزمایشگاه تعامل انسان و ربات دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران با همکاری شرکت توان رسان اولین نمونه دستگاه هوشمند جهت تسهیل در تشخیص فرآیند شستشو و ضدعفونی صحیح و اصولی دست‌ها را طراحی و اجرا کرده است.

این دستگاه که به سرپرستی آقای دکتر مهدی طالع ماسوله و با همکاری آقای دکتر احمد کلهر اساتید و اعضای هیئت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر طراحی و ساخته شده است، تمامی مراحل صحیح و اصولی ضدعفونی دست را مطابق با دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی به کاربر نمایش داده و با پیگیری و بررسی حرکات دست کاربر توسط دوربین و الگوریتم‌های یادگیری عمیق، کیفیت عملکرد او را سنجیده و در صورت اجرای صحیح مراحل به کاربر بازخورد می‌دهد.

گرچه این دستگاه نمونه‌های مشابه خارجی داشته اما پس از بومی سازی در آزمایشگاه تعامل انسان و ربات، اکنون در ایران نیز اولین نمونه آن با موفقیت طراحی و ساخته شده است.

شایان ذکر است که این پروژه ماحصل فعالیت‌های دانشجویان کارشناسی (خانم‌ها فاطمه غفارپور و مبینا شاه بنده) و کارشناسی ارشد (آقایان سینا ولی و محمدامین حق پناه) از دانشگاه تهران بوده است.

اطلاعات بیشتر و نحوه کارکرد دستگاه در لینک زیر:

https://aparat.com/v/bafkD

کد تحریریه : ۱۰۰/۱۰۱/۱۱۵

کلید واژه ها: نمونه بومی شستشو و ضدعفونی دفتر ارتباط با دانش‌آموختگان دانشگاه تهران


نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.