دانش‌آموختهٔ دانشگاه تهران، آمار نمایه‌های بین المللی نشریات دانشگاه تهران افزایش یافت

۲۵ دی ۱۴۰۰ | ۰۹:۵۱ کد : ۲۵۱۸۴ اخبار
تعداد بازدید:۷۳
دفتر ارتباط با دانش‌آموختگان دانشگاه تهران: مدیر کل نظارت و برنامه ریزی پژوهشی دانشگاه تهران گفت: آمار نمایه‌های بین‌المللی نشریات علمی پژوهشی دانشگاه تهران افزایش یافته است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، دکتر محمدرضا نقوی دانش‌آموختهٔ مقاطع دکتری (۱۳۸۰) و کارشناسی ارشد (۱۳۷۶) دانشگاه تهران، درباره چگونگی رشد مقالات علمی پژوهشی گفت: در دانشگاه تهران حدود ۹۷ نشریه علمی پژوهشی وجود دارند که بعضی از آن‌ها بین‌المللی هستند و به زبان‌های مختلف نوشته شده اند.

شاخصی با عنوان آئین نامه داخلی در دانشگاه تهران وجود دارد که سردبیران و اعضای هیئت تحریریه باید بر اساس آن نظارت کافی و مناسبی روی نوع و نحوه چاپ و مطالب مقالات علمی پژوهشی داشته باشند.

نقوی گفت: دوره‌هایی را برای سردبیران و اعضای هیئت علمی تحریریه‌ها برگزار می‌کنیم تا آن‌ها بتوانند مقالات علمی و پژوهشی را بین المللی سازی کنند و در مجلات ایرانی باکیفیت به چاپ برسانند. پژوهشگران خارجی تنها زمانی در مجلات ایرانی مقالات خود را چاپ می‌کنند که نمایه بین المللی مناسب و باکیفیتی داشته باشیم و در سال جاری نسبت به پارسال مجلات بیشتری از دانشگاه تهران نمایه بین المللی را دریافت کرده اند و این آمار رشد یافته است.

او گفت: می‌توانیم مجلات ISI زیادی را در ایران ایجاد کنیم تا پژوهشگران ایرانی و خارجی مقالات خود را در آن به چاپ برسانند و از مطالب مقالات یکدیگر در جهت رفع مشکلات جامعه استفاده کنند.

کمیسیون اخلاق در پژوهش دانشگاه تهران دوره‌هایی را جهت ارائه آموزش به پژوهشگران در جهت نوشتن نشریات علمی پژوهشی با کیفیت بالا راه اندازی کرده است.

محققانی که قصد انجام فعالیت‌های بیولوژیکی دارند باید از طرف دانشگاه تهران کد اخلاق دریافت کنند.

البته به گفته نقوی آمار تخلف در این زمینه به دلیل آموزش‌های مکرر نزولی است.

کلید واژه ها: دانش‌آموختگان دانشگاه تهران مقالات علمی و پژوهشی پژوهشگران


نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.