در دومین سالگرد ارتحال آیت‌الله بطحائی گلپایگانی عنوان شد:

تاکید رئیس‌ دانشگاه تهران بر معرفی اساتید و دانش‌آموختگان پیشکسوت

۰۹ اسفند ۱۴۰۰ | ۰۹:۱۰ کد : ۲۶۲۴۳ اخبار
تعداد بازدید:۱۲۰
دفتر ارتباط با دانش‌آموختگان دانشگاه تهران: دومین سالگرد ارتحال آیت‌الله دکتر سید هاشم بطحائی گلپایگانی، استاد پیشکسوت دانشگاه تهران و عضو فقید مجلس خبرگان رهبری در محل مسجد امام صادق (ع) میدان فلسطین برگزار شد.

‌‌‌‌‌‌‌دکتر سید محمد مقیمی در مراسم دومین سالگرد ارتحال آیت‌الله دکتر سید هاشم بطحائی گلپایگانی دانش‌آموختهٔ مقطع کارشناسی ارشد (۱۳۴۱) دانشگاه تهران، استاد پیشکسوت دانشگاه تهران و عضو فقید مجلس خبرگان رهبری که عصر یکشنبه ۸ اسفند ماه در محل مسجد امام صادق (ع) برگزار شد، بر معرفی اساتید پیشکسوت و فرزانه مانند دکتر سیدهاشم بطحائی گلپایگانی برای الگوگیری اعضای هیئت علمی جوان و دانشجویان از ایشان تاکید کرد و گفت: مرحوم دکتر بطحائی از آن دسته انسان‌هایی بود که هم آزاده زیست می‌کنند و همزمان محبوب هم هستند.

وی با اشاره به سابقه آشنایی با آیت‌الله دکتر سید هاشم بطحائی، اظهار کرد: در سال ۱۳۶۹ یعنی بیش از ۳۰ سال قبل به عنوان شاگرد کلاس متون اسلامی در محضر استاد بطحائی بودم. این کلاس، یکی از پنجره‌های جدید برای شناخت بیشتر نهج‌البلاغه را پیش رویم باز کرد. بعدها که به عنوان عضو هیئت علمی در دانشگاه تهران جذب شدم، به عنوان همکار محضر ایشان بودم.

دکتر مقیمی، یک مشخصه بارز آیت‌الله دکتر سید هاشم بطحائی را ایستادگی بر اعتقادات و باورها ذکر کرد و افزود: ایشان با منش آزادگی خود، آنچه که معتقد بود باید بگوید یا انجام دهد را همراه با رعایت اصول اخلاقی و منش رفتاری حتماً بیان می‌کرد و انجام می‌داد. در مواجهه با توضیحات دیگران نیز بسیار منطقی بود و وقتی از کسی حمایت می‌کرد، حمایت‌هایی قاطعانه داشت.

رئیس دانشگاه تهران، ویژگی‌های آیت‌الله بطحائی را حاوی درس آموخته‌های بسیاری برای حوزویان و دانشگاهیان دانست و با اشاره به اینکه این استاد فقید هر سه نهاد حوزه، آموزش‌وپرورش و و دانشگاه را تجربه کرده بود، گفت: این استاد، بسیار عاشق شغل معلمی بود و پس از بازنشستگی نیز علاقمند بود ارتباطش با دانشگاه حفظ شود. ایشان به عنوان یک معلم شاخص و پژوهشگر نمونه شناخته می‌شد.

دکتر مقیمی افزود: آیت‌الله بطحائی با زبان علمی از آرمان‌های انقلاب اسلامی دفاع می‌کرد. ایشان نقش‌های اثرگذاری در پیروزی انقلاب داشته و حق بزرگی بر گردن ما دارند و جا دارد از مقام علمی، اجتماعی و سیاسی ایشان تجلیل کنیم.

وی با بیان اینکه آیت‌الله بطحائی گلپایگانی در مراودات اجتماعی کم نمی‌گذاشت، تصریح کرد: ایشان با آرامش خاصی کارها را دنبال می‌کردند؛ منتها این قدر با اعتقاد و باور به پیگیری امور می‌پرداختند که نتیجه هم می‌گرفتند. این استاد دوست‌داشتنی، در عمل خود نشان می‌دادند که انسان نباید ناامید شود و باید با پشتکار به خداوند توکل کند.

بر طبق این گزارش، حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران نیز در سخنانی درباره آیت‌الله دکتر سید هاشم بطحائی گلپایگانی گفت: آقای بطحائی با وجود اینکه فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های الازهر و تهران و استاد دانشگاه بود ولی زی آخوندی خود را حفظ کرد و زی دیگری برای خود انتخاب نکرد و هم اینکه اعتقادات سنتی خود را حفظ کرد.

کد تحریریه : ۱۰۰/۱۰۱/۱۱۵

کلید واژه ها: دانش‌آموختگان دانشگاه تهران استاد پیشکسوت مجلس خبرگان رهبری


نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.